»Kayısı

Ülkemiz, dünya incir üretimi ve ihracatında birinci ülke konumundadır. Marmara, Ege ve Akdeniz bölgelerinin özellikle sahil kesimlerinin doğal bitkisi olan incir, Türkiye'de taze sofralık ve kurutmalık olarak yetiştirilmektedir. Ege Bölgesi'nde genelde kurutmalık çeşitler yetiştirilmekte olup Akdeniz ve Marmara bölgesinde sofralık taze tüketilen çeşitler üretilmektedir. Taze sofralık incirler sarı, yeşilimsi, siyah ve mor renktedirler. Bunlar içerisinde ihracata uygun çeşitler genelde mor ve siyah renkli incirler olup, en çok beğenileni Bursa yöresinde yetişen Bursa Siyahıdır. Bu yörenin ürünü tamamen ihraç edilmektedir.

ÇEŞİTLERİMİZ:

Bursa Siyahı

Dünyanın en kaliteli siyah inciri olan "Bursa Siyahı", sahip olduğu olağanüstü tat, sert meyve yapısı, meyve iriliği, cazip şekil, harika renk ve uzun raf ömrü ile Avrupa ülkelerinde her yıl artan miktarlarda talep edilmektedir. Türkiye, dünyanın en büyük incir ihracatçısı konumundadır. Ürünün ihracata hazırlanması, ürün güvenliğini sağlamaya yönelik her türlü kalite sistemine sahip (EUREPGAP) özel sektör kuruluşları kanalı ile yapılmaktadır. Diğer meyve türleri ile karşılaştırıldığında, "Bursa Siyahı" incir çeşidi, üretim süreci özellikle ilaç kullanımını gerektirmeyen tarzda yapıldığı için, ürün güvenliği yüksek olan bir meyve türüdür.

Sarılop

Ayrıca "Sarılop" incir çeşidi, dünya pazarında Smyrna(İzmir) adıyla tanınan ve son derece beğenilen; lezzetli bir çeşidimizdir.

 
Oca. Şub. Mar. Nis. May. Haz. Tem. Agu. Eyl. Eki. Kas. Ara.